29 Απριλίου 2012

● Live από την Επανομή!

Για την 28η αγωνιστική της Football League, η Αναγέννηση Γιαννιτσών φιλοξενείται στην Επανομή κόντρα στην τοπική ομάδα. Το παιχνίδι ξεκινάει στις 17:00 και θα πραγματοποιηθεί στο γήπεδο "Νίκος Σαράφης". Στον 1o γύρο οι "Θεσσαλονικείς" είχαν επικρατήσει με 0-1, χάρη σε πέναλτι-γκολ του Γιάννη Γκέσιου.

Αν.Επανομής
Βρίσκεται στην 9η θέση με 35 βαθμούς.
Εντός έδρας: 7 νίκες, 3 ισοπαλίες, 3 ήττες.
Αν.Γιαννιτσών
Βρίσκεται στην 12η θέση με 26 βαθμούς.
Εκτός έδρας: 4 νίκες, 3 ισοπαλίες, 6 ήττες.

Με αρκετές αλλαγές θα παρατάξει σήμερα ο Αλέκος Βοσνιάδης την ομάδα του, καθώς μπορεί πλέον να υπολογίζει στους Καρλάο, Δεινόπαπα και Ναλμπάντη, οι οποίοι δεν είχαν αγωνιστεί στο περασμένο παιχνίδι κόντρα στην Παναχαϊκή. Ακόμα, Φιρινίδης και Καραγιάννης ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις και είναι ετοιμοπόλεμοι. Μοναδική απουσία, αυτή του Ιορδάνη Πεχλιβανίδη (πέρυσι αγωνιζόταν στην Αναγέννηση Γιαννιτσών).
Εντελώς αντίθετα τα πράγματα στην ομάδα της Πέλλας, αφού ο Δημήτρης Τομπάζης για ένα ακόμα παιχνίδι θα παρατάξει την ομάδα του με απουσίες. Συγκεκριμένα εκτός αποστολής έμειναν: Γιόνδης (ενοχλήσεις), Κυζιρίδης (τραυματίας), Αποστολίδης (τραυματίας), Τοσουνίδης (τραυματίας) και Τσικνίδης (ενοχλήσεις). Η αποστολή αποτελείται από τους: Αποστόλου, Ντατίδη, Παπαδόπουλο Θ., Σπαθάρα, Χατζόγλου, Σερέτη, Μπαξεβάνο, Μπέκα, Ιορδανίδη, Καρακάσογλου, Στεφανίδη, Καραογλανίδη, Αλμπάνη, Παπαδημητρίου, Καρπούζη, Παπαδόπουλο Γ., Στεργίδη και Τζεβελέκη.
-------------------------------------------------------------------------------------------

vs

Συνθέσεις
Αν.Επανομής (Αλέκος Βοσνιάδης): Φιρινίδης, Παγώνης, Πολίτης, Καραμανλής, Κουρδάκης, Γεωργιάδης, Ναλμπάντης, Κάτσε, Τράκις, Μπεκιάρης, Μπαλασάς.
ΑλλαγέςΠαπαδόπουλος, Μαυροματίδης, Κουλίδης, Παπαζούδης, Ασλανίδης, Δεινόπαπας, Γκέσιος
Αν.Γιαννιτσών (Δημήτρης Τομπάζης): Αποστόλου, Χατζόγλου, Σερέτης, Νταντίδης, Ιορδανίδης, Σπαθάρας, Μπαξεβάνος, Παπαδόπουλος Θ., Μπέκα, Καρακάσογλου, Στεφανίδης.
ΑλλαγέςΚαραογλανίδης, Παπαδόπουλος Γ., Τζεβελέκης, Τσικνίδης, Παπαδημητρίου, Κωστίκας, Στεργίδης.

Λεπτό προς λεπτό
1' Έναρξη του αγώνα.
* Γιαννιτσιώτες φίλαθλοι βρίσκονται στο γήπεδο, οι οποίοι ταξίδεψαν μαζί με την αποστολή.
6' Ο Μπαξεβάνος επιχείρησε ένα σουτ μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων, ο Φιρινίδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
* Άτυχος στάθηκε ο νεαρός Καρακάσογλου, ο οποίος σε μια δυνατή φάση έσκισε το φρύδι του και πλέον πρέπει να αγωνιστεί με δεμένο το κεφάλι.
10' Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα 10 λεπτά!
13' Γέμισμα του Παγώνη, ο Αποστόλου μπλόκαρε σταθερά.
* Εντύπωση προκάλεσε το γεγονός, ότι ο Αλέκος Βοσνιάδης άφησε στον πάγκο τα δύο βαριά χαρτιά της Επανομής, Γκέσιο και Δεινόπαπα.
16' Καλό δυνατό σουτ από τον Κάτσε, πέρασε άουτ.
18' Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.
* Ισορροπημένο το παιχνίδι μέχρι τώρα!
27' Καλή φάση για τους γηπεδούχους, όταν ο Ναλμπάντης έστρωσε την μπάλα στον Μπεκιάρη, αυτός με τη μια έδωσε στον Κάτσε, το σουτ του οποίου, έξω από την περιοχή έδιωξε ο Αποστόλου σε κόρνερ.
29' Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Μπέκα, ο Φιρινίδης έπεσε στην αριστερή του γωνία.
34' Κίτρινη κάρτα στον Ναλμπάντη.
36' Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Γιαννιτσών, ο Μπεκιάρης έκανε το σουτ, ο Αποστόλου μπλόκαρε.
40' Κ' άλλη φάση για τους γηπεδούχους, με τον Μπεκιάρη να εκτελεί το φάουλ, ο Κουρδάκης πήρε την κεφαλιά, ο Αποστόλου μπλόκαρε.
43' Πολύ δυνατό σουτ του Παπαδόπουλου έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, ο Φιρινίδης έδιωξε σε κόρνερ.
45' Πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, ο Δεινόπαπας πέρασε στη θέση του Ναλμπάντη.
45+2' Λήξη του ημιχρόνου.
* Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα 45 λεπτά, με την Επανομή να έχει μια ελαφρά υπεροχή, χωρίς πάντως να κάνει την κλασσική φάση για γκολ.
* Να θυμίσουμε ότι το παιχνίδι έχει μονό βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι γηπεδούχοι έχουν εξασφαλίσει την σωτηρία τους.
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
47' Γκολλλλλ με εύστοχο πέναλτι του Ιορδανίδη!
* Ο Μπέκα ανετράπει από τον Δεινόπαπα, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον τελευταίο, με τον Γιώργο Ιορδανίδη να ευστοχεί.
57' Αλλαγή για την Επανομή... Ο Αλέκος Βοσνιάδης ρίχνει και τον Γιάννη Γκέσιο στο παιχνίδι στη θέση του Μπαλασά.
59' Αλλαγή και για τα Γιαννιτσά, ο Στεργίδης στη θέση του Καρακάσογλου.
61' Ένταση ανάμεσα σε Μπεκιάρη και Ιορδανίδη, με τον διαιτητή να τους δείχνει από μία κίτρινη κάρτα.
62' (!) Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους! Ο Κάτσε έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Αποστόλου βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα και αυτή αφού χτύπησε στο δεξιό κάθετο δοκάρι, κατέληξε κόρνερ.
64' Κίτρινη κάρτα στον Φιρινίδη.
66' (!) Μεγάλη φάση και για τα Γιαννιτσά! Ο Ιορδανίδης πάσαρε στον Στεφανίδη, ο οποίος μόνος μέσα από τη μικρή περιοχή, σούταρε, με τον Κουρδάκη να διώχνει ως από μηχανής θεός σε κόρνερ.
72' Πέναλτι για την Επανομή! 1-1 με τον Γκέσιο.
* Ο Στεφανίδης ανέτρεψε τον Γκέσιο, με τον τελευταίο να αναλαμβάνει την εσχάτη των ποινών και να ισοφαρίζει.
* Κίτρινη στον Γιάννη Γκέσιο! Να ενημερώσουμε ότι ένα λεπτό πριν το γκολ, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι και πάλι με τον Γκέσιο.
75' Μόλις 15 λεπτά στο παιχνίδι ο Γιάννης Γκέσιος και έχει κάνει άνω κάτω την άμυνα των Γιαννιτσών!
81' Αλλαγή για την Επανομή, ο Μαυροματίδης στη θέση του Πολίτη.
84' Αλλαγή για τα Γιαννιτσά. Ο Παπαδόπουλος Γ. στη θέση του Παπαδόπουλου Θ.
89' Γκολλλλλλλλλλλλλλ 1-2 με τον Σερέτη!
* Ο Ιορδανίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Σερέτης πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-2.
90' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη.
90+2' Κίτρινη σε Χατζόγλου, Σερέτη!
90+4' Έληξε το παιχνίδι! Επιτέλους νίκη!