4 Μαρτίου 2012

● Live από το Έλ Πάσο!

Για την 17η και τελευταία αγωνιστική της FL του πρώτου γύρου, διεξάγεται το παιχνίδι ανάμεσα στην Καλλιθέα και την Αναγέννηση Γιαννιτσών. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο ιστορικό γήπεδο της Καλλιθέας, Έλ Πάσο (απέχει 2 χλμ από το κέντρο της Αθήνας) και θα ξεκινήσει
στις 15:00!

Η φορμαρισμένη πλέον ομάδα της Καλλιθέας, πέρασε από την Επανομή με 0-5(!) και μετά από 3 συνεχόμενες νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, βρίσκεται σε τροχιά Play off και συγκεκριμένα ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον Πιερικό, έχοντας 25 βαθμούς. Δύο λιγότερους έχει η Αναγέννηση, η οποία αν και βρέθηκε πίσω με 0-2 στο παιχνίδι με τον Πανθρακικό, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και κατάφερε να πάρει τον βαθμό.

Με αρκετές απουσίες θα παραταχθούν και οι δύο ομάδες, αφού για τους γηπεδούχους δεν μπόρεσαν να συμπεριληφθούν στην αποστολή: ο Παριανός (αμυντικός), Κουτρουμπής (αμυντικός) και ο Καλτσάς (χαφ). Για την Αναγέννηση, όπως σας ενημερώσαμε και χθες, έξω έμειναν οι: Τέλλος, Γιόνδης λόγω καρτών, ενώ ο Αποστολίδης δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Μείνετε συντονισμένοι στο Giannitsa-fc.blogspot.com καθώς θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνθέσεις
Καλλιθέα (Νίκος Παντέλης): Κατσούλης, Σταύρου, Μιχαλόπουλος, Αρκούδας, Αρβανίτης, Ηρακλής, Ρουσάκης, Κατσίκης, Ντιαλό, Βιδάλης, Μουσταφίδης.
Αναπληρωματικοί: Τακίδης, Μαρουκάκης, Ματσούκας, Φαρινόλα, Φουντουκίδης, Πρίπου, Στούμπος
Αν.Γιαννιτσών (Σπύρος Μπαξεβάνος): Αποστόλου, Χατζόγλου, Σερέτης, Ντατίδης, Τσικνίδης, Ιορδανίδης, Σπαθάρας, Μπαξεβάνος, Στεργίδης, Μπέκα, Στεφανίδης.
Αναπληρωματικοί: Καραογλανίδης, Τζεβελέκης, Καρπούζης, Κυζιρίδης, Αλμπάνης, Αρβανιτόπουλος, Κωστίκας.

Διαιτητής: Μπλάνας Γ. (Μεσσηνίας)
Βοηθοί: Λάμιας Σ. (Μεσσηνίας), Κυριακόπουλος (Μεσσηνίας)
4ος: Σταθόπουλος Σ. (Δ. Αττικής)
Λεπτό προς λεπτό
1' Ξεκίνησε ο αγώνας
* Άριστος ο καιρός στην Καλλιθέα, λίγος πάντως ο κόσμος που δεν ξεπερνά τα 200 άτομα.
* Σε μέτρια κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος. Και οι δύο ομάδες έδωσαν όρκο νίκης πριν τη σέντρα.
6' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπέκα, κάνενα πρόβλημα για τον Κατσούλη που μπλόκαρε σταθερά.
12' Ατομική ενέργεια από τον Κατσίκη και σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
15' (!) Μεγάλη ευκαιρία για την Αναγέννηση, ο Μπέκα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Στεφανίδης έπιασε την κεφαλιά, ο Σερέτης έκανε την προβολή μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά οι αμυντικοί της Καλλιθέας έδιωξαν πάνω στη γραμμή σε νέο κόρνερ.
16' Φάουλ του Μπέκα, η μπάλα αρκετά ψηλά άουτ.
18' Σουτ του Ιορδανίδη έξω από την περιοχή, χωρίς τύχη η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
* Ελέγχει το παιχνίδι η Αναγέννηση, αλλά πρέπει να γίνει πιο αποτελεσματική στις ευκαιρίες της.
22' Παιχνίδι κατοχής από την Καλλιθέα που θέλει να επιβάλει τον ρυθμό της.
24' (!) Νέα κλασική ευκαιρία για την Αναγέννηση, αυτή τη φορά από εκτέλεση πλαγίου από τη δεξιά πλευρά όπως επιτίθεται και με τον Ντατίδη. Η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή, στον Στεργίδη που έκανε το πλασέ, αλλά σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Κατσούλη.
30' Σουτ του Μιχαλόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε αλλά δεν πήρε δύναμη και ο Αποστόλου με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.
31' Ωραία σέντρα του Κατσίκη, ο Μιχαλόπουλος έκανε το κοντρόλ μέσα στην μεγάλη περιοχή, έστρωσε στον Βιδάλη, που πήγε για το σουτ, αλλά ο Μπέκα με σωτήριο τάκλιν έκοψε.
* Σιγά σιγά η Καλλιθέα αυξάνει την πίεση της.
37' Γκολ για την Καλλιθέα με τον Μιχαλόπουλο!
● Ο Μιχαλόπουλος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σερέτη και η μπάλα αιφνιδίασε τον Αποστόλου.
* Να θυμίσουμε ότι η Αναγέννηση είναι αήττητη στο Ν.Αττικής !
42' (!) Λάθος στην άμυνα της Αναγέννησης, ο Μιχαλόπουλος βγήκε στην κόντρα πλάσαρε υπό την πίεση του Χατζόγλου, αλλά πριν η μπάλα η περάσει τη γραμμή, ο Σερέτης έσωσε το 2-0 βγάζοντας σε κόρνερ. Κλασική ευκαιρία για την Καλλιθέα που έχει ανεβάσει κατακόρυφα την ψυχολογία της.
45' (!) Εξαιρετική αντεπίθεση από την Καλλιθέα, Κατσίκης και Μιχαλόπουλος έκαναν πολύ ωραία το ένα δύο ο Κατσίκης έπιασε και το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Αποστόλου έβγαλε σε κόρνερ. Νέα ευκαιρία για την Καλλιθέα.
45'+1 Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
Καλύτερη η Αναγέννηση μέχρι το 25', αλλά από εκεί και πέρα όμως, η Καλλιθέα ανέβασε την απόδοσή της και με το τυχερό γκολ του Μιχαλόπουλου πήρε το πρόβαδισμα.
Δεύτερη φορά που η Αναγέννηση δέχεται το πρώτο γκολ από κόντρα (βλέπε πρώτο γκολ με Πλατανιά).
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου, με την Αναγέννηση στη σέντρα!
47' Από τα αριστερά πάσα του Τσικνίδη στον Ιορδανίδη, σουτ του τελευταίου, η μπάλα στα χέρια του Κατσούλη.
53' Παιχνίδι κέντρου, με τίποτα το αξιόλογο μέχρι τώρα.
55' Κίτρινη κάρτα στον Σπαθάρα, που ανέκοψε την προσπάθεια του Σταύρου με το χέρι.
57' Χαμηλή εκτέλεση φάουλ του Κατσίκη, επέμβαση του Αποστόλου σε κόρνερ.
63' Το 1-0 παραμένει, με την Καλλιθέα να έχει τα ηνία του παιχνιδιού.
65' Σουτ του Νταντίδη, η μπάλα ψηλά άουτ!
66' Κίτρινη κάρτα στον Χαντζόγλου για τράβηγμα στον Μιχαλόπουλο.
68' Πρώτη αλλάγη για την Καλλιθέα, έξω ο Ντιαλό (επιθετικός), μέσα ο Μαρουκάκης (επιθετικός).
72' Πρώτη αλλαγή για τα Γιαννιτσά, ο Καρπούζης στη θέση του Χατζόγλου, καθώς ο στόπερ της Αναγέννησης βγήκε κουτσαίνοντας. Ο Καρπούζης πάντως παίζει ως δεξιός μπακ χαφ. Ο Ντατίδης ήρθε κεντρικά και στόπερ γύρισε ο Σερέτης, στο 3-6-1 των φιλοξενούμενων.
75' Κίτρινη κάρτα στον Μαρούκακη για αγκωνιά στον Μπέκα.
78' Το παιχνίδι αγρίεψε, με τον Ηρακλή να βλέπει την κίτρινη κάρτα για δυνατό τάκλιν πάνω στον Στεργίδη.
80' Δεύτερη αλλαγή για την Αναγέννηση, ο Τζεβελέκης, πήρε τη θέση του Μπέκα.
* Η Καλλιθέα βρίσκεται κοντά στην 4η συνεχόμενη νίκη της.
83' Δεύτερη αλλαγή για την Καλλιθέα, μέσα ο Φουντουκίδης, έξω ο Βιδάλης.
83' Τελευταία αλλαγή και για την Αναγέννηση, ο Αλμπάνης αντικατέστησε τον Τσικνίδη.
89' Παιχνίδι κέντρου εδώ και ώρα, χωρίς κάποια φάση!
90' (!) Φοβερή ευκαιρία για την Αναγέννηση, ο Ιορδανίδης διεκδίκησε την μπάλα μέσα στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Τζεβελέκη που από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μουσταφίδη, που έσωσε την Καλλιθέα ως απομηχανής θεός.
90'+1 Κλείνει τις αλλαγές και η Καλλιθέα με τον Πρίπου στη θέση του Κατσίκη.
90'+2 Τέλος του αγώνα.