19 Φεβρουαρίου 2012

● Live από τα Χανιά!

Για την 15η αγωνιστική της Football League, η Αν.Γιαννιτσών φιλοξενείτε από τον πρωτοπόρο Πλατανιά, αφήνοντας πίσω τα κυρίως οικονομικά προβλήματα, στοχεύοντας σε ένα ακόμα θετικό εκτός έδρας αποτέλεσμα. Ο αγώνας ξεκινάει στις 14:00 και θα πραγματοποιηθεί στην περιοχή του Μάλεμε (απέχει 10 λεπτά από τα Χανιά).

Η ομάδα του Πλατανιά ισοβαθμεί στην 1η θέση με την Βέροια με 31 βαθμούς, ενώ η Αν.Γιαννιτσών βρίσκεται στην 5η, με 9 βαθμούς λιγότερους. Ο Πλατανιάς στο τελευταίο του παιχνίδι (πριν 3 βδομάδες περίπου) αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Επανομή, ενώ η Αναγέννηση πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, νίκησε με 2-1 την Καλλονή.

Αρκετά σημαντικός ο σημερινός αγώνας καθώς η ομάδα των Χανίων έχει την καλύτερη έδρα μέχρι τώρα, ενώ η Αναγέννηση είναι η πιο αποτελεσματική ομάδα της Football League στα εκτός έδρας παιχνίδια. Συγκεκριμένα, ο Πλατανιάς μετρά στην έδρα του 6 νίκες και 1 ισοπαλία και τα Γιαννιτσά εκτός έδρας, 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα.

Μείνετε συντονισμένοι, καθώς το Giannitsa-fc.blogspot.com θα σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του αγώνα!
----------------------------------------------------------------------------------------------------
          VS

Συνθέσεις
Αν.Γιαννιτσών (Σπύρος Μπαξεβάνος): Αποστόλου, Τέλος, Σερέτης, Κυζιρίδης, Γιόντης, Ντατίδης, Αποστολίδης, Τσικνίδης, Σπαθάρας, Μπαξεβάνος, Στεργίδης.
Στον πάγκο: Καραογλανίδης, Παπαδόπουλος, Χατζόγλου, Αλμπάνης, Παπαδημητρίου, Τσίλης, Στεφανίδης.

Πλατανιάς (Τίμος Καβακάς): Λαζαρίδης, Τζανής, Ραπτάκης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Δέντσας, Γκονζάλες, Μαραγκουδάκης, Μιρτσέτα, Ναζλίδης, Δράμι.
Στον πάγκο: Τσοντάκης, Μαραγκός, Δημήτρης, Μαρτσάκης, Πάγκαλος, Χαϊκάλης και Παπαδόπουλος.

Λεπτό προς λεπτό!
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι.
2' Σουτ για τον Πλατανιά με τον Ναζλίδη, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.
3' Πέρασε η φάση έδιωξαν οι παίκτες της Αναγέννησης.
- Καλός καιρός στο Μάλεμε, με την θερμοκρασία να βρίσκεται στους 14 βαθμούς κελσίου!
6' Καλή φάση για τον Πλατανιά! Κεφαλιά του Ναζλίδη μετά από κόρνερ του Μιρτσέτα, η μπάλα λίγο άουτ.
- Περίπου 750 φίλοι του Πλατανιά, παρακολουθούν το παιχνίδι!
14' Κόρνερ για την Αναγέννηση!
14' Δεύτερο κόρνερ, μετά από διώξιμο του Τζανή.
15' Τρίτο συνεχόμενο, έδιωξαν οι αμυντικοί του Πλατανιά.
17' Στην κόντρα πήγαν να χτυπήσουν οι Κρητικοί αλλά Ναζλίδης και Γκονζάλες δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους.
- Είκοσι λεπτά παιχνιδιού μέχρι τώρα, με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο!
23' Μετά από φάουλ του Γκονζάλες, ο Μιρτσέτα έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Αποστόλου μπλόκαρε σταθερά.
28' Φάουλ και πάλι για τον Πλατανιά, αλλά ούτε τώρα δεν θα μπορέσει να κάνει κάτι το αξιόλογο.
- Η Αναγέννηση είναι διαβασμένη αρκετά καλά!
31' Πρώτη κάρτα στο παιχνίδι. Ο Σπαθάρας έκανε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μαραγκουδάκη και αντίκρισε τη κίτρινη κάρτα.
33' Στην κόντρα ο Πλατανιάς, αλλά η πάσα του Δράμι προς τον Μιρτσέτα, κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Σερέτη.
36' Κίτρινη κάρτα για τον Γιόνδη. Δεύτερη για παίκτη της Αναγέννησης!
- Ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει αισθητά.
38' Κόρνερ για τον Πλατανιά με τον Κουρτεσιώτη, ο Αποστόλου μπλοκάρει και πάλι.
40' Καλή φάση για τους Κρητικούς, όταν ο Μαραγκουδάκης έκανε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
41' Δυνατό μαρκάρισμα του Γιόνδη πάνω στον Τζανή, με τον Αθηναίο ρέφερι να του χαρίζει την δεύτερη κίτρινη=κόκκινη.
45' Πιέζει ο Πλατανιάς!
45+1' Δυνατό σουτ του Ναζλίδη, ο Αποστόλου δείχνει τα καλά αντανακλαστικά του.
45+1' Τέλος 1ου ημιχρόνου.
- Μ'αυτά και μ'αυτά, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με την Αναγέννηση να δείχνει καλά σημάδια κόντρα σε έναν δυνατό αντίπαλο.
46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!
47' Με το αριστερό μπήκε η ομάδα μας στο 2ο ημίχρονο, αφού με το καλημέρα ο Δέντσας άνοιξε το σκορ!
● 1-0 με ένα τυχερό γκολ θα λέγαμε για τους Κρητικούς, αφού η μπάλα κόντραρε σε σώματα αιφνιδιάζοντας τον Αποστόλου.
56' Αλλαγή για την Αναγέννηση, μπήκε ο Στεφανίδης στη θέση του Στεργίδη!
2-0 για τον Πλατανιά στο 58' με τον Μιρτσέτα. Αυτό είναι το 5ο γκολ του Σέρβου!
59' Αλλαγή για τον Πλατανιά, έξω ο δεύτερος σκόρερ για τους Κρητικούς, Μιρτσέτα, μέσα ο Χαϊκάλης!
70' O Πλατανιάς ελέγχει πλήρως το παιχνίδι!
70' Αλλαγή για την ομάδα μας, μέσα ο Παπαδημητρίου, έξω ο Γιόνδης!
3-0 με τον Χαϊκάλη στο 72'! Δυνατό διαγώνιο σουτ, η μπάλα κατέληξε στην δεξία γωνία του Αποστόλου!
73' Αλλαγή για τον Πλατανιά, έξω ο Μαραγκουδάκης, στη θέση του ο Μαραγκός!
74' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Πλατανιά. Μέσα ο Πάγκαλος, έξω ο Δράμι.
80' Ο Πλατανιάς με παιχνίδι κατοχής, κρατάει το σκορ και την Αναγέννηση έξω από την περιοχή του.
87' Κόρνερ για τον Πλατανιά, ο Γκονζάλες εκτέλεσε, έδιωξαν οι αμυντικοί της Αναγέννησης.
88' Κίτρινη κάρτα στον Αωγειανάκη, για σκληρό μαρκάρισμα.
89' Κίτρινη κάρτα και για τον Σερέτη.
89' Αλλαγή για την Αναγέννηση, στη θέση του Κυζιρίδη, ο Αλμπάνης.
90+ Βρισκόμαστε στις καθυστερήσεις του αγώνα και άπαντες περιμένουν το τελευταίο σφύριγμα του Αθηναίου ρέφερι.
90+ Τέλος του αγώνα. Τελικό αποτέλεσμα 3-0!

● Η Αναγέννηση πραγματοποιώντας ένα καλό πρώτο ημίχρονο, άντεξε και κατάφερε να κρατήσει την εστία της ανέπαφη. Στην επανάληψη, μπήκε στραβά και το πλήρωσε μόλις στο δεύτερο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, με ένα τυχερό γκολ από πλευράς Πλατανιά. Από εκεί και πέρα, η ομάδα μας έμεινε από δυνάμεις, αφού η πίεση του Πλατανιά όλο και μεγάλωνε. Το αποτέλεσμα ήταν να δεχτεί και 2ο γκολ, με τα πράγματα να δυσκολεύουν αρκετά. Στη συνέχεια ο Πλατανιάς τελείωσε οριστικά το παιχνίδι σημειώνοντας και 3ο γκολ, αφήνοντας την Αναγέννηση στους 22 βαθμούς!

● Κύριος παράγοντας της ήττας, ήταν η έλλειψη δυνάμεων στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Η αποχή από τις προπονήσεις και το πεσμένο ηθικό των παικτών, δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον πρωτοπόρο και φαβορί του πρωταθλήματος! Επόμενος αγώνας, είναι αυτός με τον Πανθρακικό στην έδρα μας. Ακόμη ένα παιχνίδι, από το οποίο πρέπει να κερδίσουμε κάτι για να μην μπούμε σε περιπέτειες.